Zielona Karta

Ubezpieczenie OC - Zielona Karta

Auto Casco (AC) którego zakres ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu. Jest to trzecie najpopularniejsze ryzyko komunikacyjne po OC i Assistance, wykupowane przez posiadaczy pojazdów.

Zielona Karta to swoiste ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody wyrządzone osobom trzecim, powstałe w związku z ruchem tego pojazdu poza granicami państw, których Biura Narodowe są Sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Dla polskich kierowców w praktyce oznacza to konieczność posiadania Zielonej Karty przy podróży samochodem na terenie Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Turcji, Tunezji, Ukrainy.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych posiada podpisane umowy wzajemnego uznania dokumentów ubezpieczeniowych, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z następującymi krajami: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Oprócz wyżej wymienionych Państw, polisa Zielonej Karty nie jest wymagana w następujących krajach: Wyspy Normandzkie, Wyspa Man, Gibraltar, Liechtenstein, Wyspy Owcze, Monako i San Marino. W praktyce oznacza to, że nie ma konieczności wykupienia dodatkowej polisy, przy poruszaniu się po terenie powyższych krajów samochodem zarejestrowanym w Polsce.

Istotą ubezpieczenia Zielonej Karty jest zapewnienie poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych należnego odszkodowania z tytułu szkód spowodowanych przez kierowcę pojazdu zarejestrowanego za granicą oraz wyeliminowanie konieczności nabywania ubezpieczenia OC na granicy każdego kraju, po którym kierowca chce się poruszać samochodem.

https://www.pbuk.pl/system-zielonej-karty/o-systemie

Sama nazwa ubezpieczenia pochodzi od koloru druku polisy wydawanej w języku angielskim i języku kraju w którym została wydana. Format polisy jest taki sam dla wszystkich krajów porozumienia a na polisie znajdują się podstawowe informacje dot. pojazdu i jego posiadacza

. Nazwa ubezpieczenia pochodzi od druku samej polisy ubezpieczeniowej. Format polisy Zielonej Karty jest ujednolicony dla wszystkich ubezpieczycieli. Na druku Zielonej Karty można znaleźć podstawowe informacje dotyczące towarzystwa ubezpieczeń wystawiającego daną polisę, zakresu obowiązywania, oraz informacje na temat ubezpieczonego pojazdu, jak również właściciela pojazdu mechanicznego. Informacje zamieszczone na druku Zielonej Karty zawarte są w dwóch językach, w języku kraju w którym druk został wystawiony oraz w języku angielskim.